Izložba i međunarodna konferencija o nematerijalnoj kulturnoj baštini u Galeriji solidarnosti

Dokumentarna izložba „Nematerijalna kulturna dobra Crne Gore” biće otvorena u četvrtak, 5. decembra u 18 sati, u Galeriji solidarnosti u Starom gradu.

Izložbu će otvoriti direktor Direktorata za kulturnu baštinu Ministarstva kulture Aleksandar Dajković, a ovom prilikom publici će se obratiti i predsjednik Opštine Kotor Željko Aprcović, vd direktorke OJU „Muzeji” Slađana Mijanović i etnološkinja-antropološkinja Danijela Đukić. Autori/ke izložbene postavke su Anastazija Miranović, Branko Banović, Mileva Pejaković-Vujošević, Tanja Vujović i Tanja Rajković. U muzičkom dijelu programa nastupiće kotorska klapa „Bisernice Boke” koja obilježava 40 godina rada.

Izložbom će početi Međunarodna multidisciplinarna naučna konferencija „Nematerijalna kulturna baština Boke Kotorske: stanje, izazovi, potencijali” (5-7. decembra 2019. godine) u prostorima i organizaciji Opštinske javne ustanove „Muzeji” Kotor, a uz podrškuSekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine Opštine Kotor.

Manifestacije, festivali, običaji lokalnog i nacionalnog značaja, vještine i tradicionalni zanati prepoznati su Konvencijom UNESCO o nematerijalnoj kulturnoj baštini koja je usvojena 2003. godine. Skupština Crne Gore Konvenciju je ratifikovala 2009. te je, nakon donošenja niza zakonskih akata, nematerijalna baština zakonski prepoznata 2010. godine (Zakon o zaštiti kulturnih dobara). OJU „Muzeji“ konferencijom obilježava 10 godina od ratifikacije Konvencije UNESCO o nematerijalnoj kulturnoj baštini.

Podsjetimo, stavljanjem na Reprezentativnu UNESCO listu prirodne i kulturne baštine prije ravno 40 godina, a nakon razornog zemljotresa 1979. godine, Kotor i Boka su, zbog jedinstvenog spoja različitih prirodnih i kulturnih uticaja i nasljeđa univerzalnih vrijednosti, postali svjetski poznati prostori čije vrijednosti pripadaju cijelom čovječanstvu.