Izložba radova arhitekte Luke Pajovića

U LIKU SERENISSIME: OGLEDI IZ ISTORIJE PERAŠKOG GRADITELJSTVA (1687-1797)

Barokno zdanje palate Bujović je otvorilo vrata jednom mladom umjetniku, arhitekti Luki Pajoviću, koji se peraškoj publici predstavio svojom prvom samostalnom izložbom „U liku Serenissime: Ogledi iz istorije peraškog graditeljstva (1687-1797)”.

Na početku se prisutnima obratila rukovoditeljka Muzeja grada Perasta Dragana Lalošević, koja je pozdravila prisutne i poželjela im dobrodošlicu. Direktor OJU „Muzeji” Kotor Dušan Medin predstavio je biografiju mladog arhitekte Pajovića i govorio o važnosti ovog projekta kojim je na još jedan način ukazano na Perast i njegovu istorijsku i kulturnu važnost u Boki i nekadašnjoj Mletačkoj Republici.

Otvarajući izložbu redovni profesor Arhitektorsnog fakulteta u Podgorici prof. dr Ilija Lalošević je govorio o istorijskoj važnosti i strateškom položaju Perasta. Podsjetio je na važnost Serenissime za razvoj ovog drevnog grada i istakao da katalog i izložba dokumentuju i publici predstavljaju posljednjih 100 godina vladavine Serenissime u Perastu. „Jezikom arhitekte Luka Pajović je uspio da se predstavi na poseban način, idealna interpolacija i rekonstrukcija kvalitetno su urađene čime je autor odgovorio visoko postavljenom zadatku” – zaključio je Lalošević.

Muzeji Kotor - Galerija solidarnosti Muzeji Kotor - Galerija solidarnosti

Na samom kraju posjetiocima se obratio autor izložbe arhitekta Luka Pajović koji je govorio o svojim utiscima o Perastu i spoznajama o graditeljstvu koje je karakteristično samo za ovaj barokni grad. Zahvalio je svima koji su mu pružili pomoć pri realizaciji projekta nakon punih osam mjeseci istraživanja i priprema.

Luka Pajović rođen je 1995. godine u Podgorici. Diplomirao je na Arhitektonskom fakultetu britanskog Univerziteta Kembridž, a sredinom jula 2019. postdiplomske studije nastavlja na američkom Univerzitetu Jejl.