Izvještaj sa obilježavanja programa posvećenog 40 godina od zemljotresa u Kotoru (1979–2019)

Povodom obilježavanja 40 godina od razornog zemljotresa koji se dogodio 15. aprila 1979. godine, OJU „Muzeji“ Kotor, u saradnji sa Opštinom Kotor i Kulturnim centrom „Nikola Đurković“ iz Kotora, upriličila je cjelodnevni program.

Program je obuhvatao nekoliko segmenata, je u Crkvi Sv. Pavla i Galeriji solidarnosti upriličeno otvaranje dokumentarno – umjetničke izložbe, autora arhitekte prof. Aleksandra Radojevića, pod nazivom „Osluškivanje zidova koji govore“, koju je otvorio direktor OJU Muzeji Kotor, gospodin Dušan Medin, dva okrugla stola, jedan pod nazivom „40 godina od zemljotresa u Kotoru“, u jutarnjim satima i drugi u popodnevnom dijelu programa pod nazivom „Zaštita kulturne baštine Kotora od zemljotresa do danas“, kao i izložba fotografija “Kotor od zemljotresa do danas”, koju je koncipirao dr Stevan Kordić.

Na samom početku programa obilježavanja ovog važnog datuma, u Crkvi Sv. Pavla u Starom gradu, prisutne je pozdravio direktor OJU „Muzeji“ Kotor Dušan Medin i tom prilikom izrazio zadovoljstvo što su ova ustanoova jedan od organizatora ovog događaja, nakon čega je i otvorio dokumentarno-umjetničku izložbu „Osluškivanje zidova koji govore“, arhitekte Aleksandra Radojevića iz Beograda, na temu Starog grada Kotora i drugih starih primorskih gradova.

Nakon otvaranje izložbe, predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić, kao i predsjednik Opštine Kotor za vrijeme zemljotresa 1979. godine, Boško Mačić, pozdravili su prisutne sugrađane i goste i podsjetili na vrijednosti i značaj Kotora, kao i na ranjivost grada i građana pred prirodom, kao što je katastrofalni zemljotres, koji je 1979. godine razrušio grad i cijelo Primorje.

Muzeji Kotor - Galerija solidarnosti Muzeji Kotor - Galerija solidarnosti

Poslije njihovih izlaganja, učesnici okruglog stola „40 godina od zemljotresa u Kotoru“, kao dirtektni akteri tog nemilog događaja i učesnici obnove grada, svako iz svog ugla, interesantnim i emotivnim izlaganjima iznijeli su lične doživljaje iz perioda zemljotresa i obnove. Uslijedila su izlaganja arheologa mr Jovana Martinovića, velikog poznavaoca kulture i baštine Kotora, mr Zorice Čubrović, arhitektice-konzervatorke, koja je takođe dala osvrt na težak, ali i plodan period rada na kulturno-istorijskim dobrima Kotora, pomenuvši mnoga imena svojih kolega i saradnika, koji su Kotoru „povratili“ život i sjaj. Potom je svoje izlaganje imala prof. Nadežda Radović, dugogodišnja učesnica u javnom i društvenom životu Kotora i autorka knjige „Dnevnik bola i straha“, posvećene periodu za vrijeme zemljotresa u Kotoru. Govorio je i don Antun Belan, generalni vikar Kotorske biskupije, kao i naši sugrađani Dragan Đurčić, Dušan Davidović i mr Mileva Pejaković Vujošević, koji su posjetioce programa živom riječju vratili u nedjelju 15. aprila 1979. godine, kao i u trenutke koji su uslijedili nakon toga.

U podne je Bokeljska mornarica na Trgu od Oružja izvela svoje tradicionalno kolo, u prisustvu mnogih sugrađana i turista, čime je pružila podršku obilježavanju ovog datuma.

Popodnevni dio programa u Crkvi Sv. Pavla obilježio je okrugli sto „Zaštita kulturne baštine Kotora od zemljotresa do danas“. Na okruglom stolu učešće su uzeli stručnjaci iz domena zaštite kulturne baštine, i to: generalna sekretarka Nacionalne komisije za UNESCO pri Ministarstvu kulture Crne Gore, mr Milica Nikolić, prof. Aleksandar Radojević, arhitekta, mr Vilma Kovačević, arheolog, Jasminka Grgurević, konzervatorka, mr Marija Mihaliček, istoričarka umjetnosti, gospođa Snežana Pejović, arhivistkinja, Vlasta Mandić, arhitektica, kao i prof. dr Ilija Lalošević, arhitekta-konzervator. Prisutni su, takođe, imali priliku i da čuju tekst prof. dr Milenka Pasinovića, koji je dao nemjerljiv doprinos i značaj na polju zaštite kuturne baštine, kulture, kulturnog turizma i tradicije ovog područje, i jedan je od onih Kotorana čijom je zaslugom ovo područje i upisano na UNESCO Listu svjetske kulturne baštine. Svojim stručnim izlaganjima, učesnici okruglog stola, iznijeli su stavove i iskustva u dugogodišnjem radu na obnogi ovog grada.

Muzeji Kotor - Galerija solidarnosti Muzeji Kotor - Galerija solidarnosti

Nastavak programa uslijedio je u Galeriji solidarnosti, gdje je otvorena izložba dokumentarnih fotografija iz vremena zemljotresa i danas, prema konceptu dr Stevana Kordića. Otvaranju izložbe prisustvovao je veliki broj građana, a istu je otvorio predsjednik Opštine Kotor, Vladimir Jokić. Prisutne su pozdravili i autor postavke dr Kordić, kao i direktor OJU „Muzeji“ Kotor, Dušan Medin.

U organizaciji JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ iz Kotora u Kinu „Boka“ emitovan je dokumentarni film „Sjećanje na 15. april 1979. godine“, čime je i završen program obilježavanja 40 godina od zemljotresa (1979–2019).

Podršku i pomoć u organizciji programa organizatorima su pružili i: Bokeljska mornarica, Uprava za zaštitu kulturnih dobara Crne Gore – Područna jedinica Kotor, Pomorski muzej Crne Gore Kotor, Državni arhiv Crne Gore – Istorijski arhiv Kotor, JU „Crnogorska kinoteka”, Radio i Televizija Crne Gore, Matica crnogorska – Ogranak Kotor, Škola za osnovno i srednje muzičko obrazovanje „Vida Matjan” Kotor, Direkcija za uređenje i izgradnju Kotora i JU „Muzeji i galerije“ Budve.