Olujni kompas, izum Frana Viskovića, metal/staklo, Trst, XIX vijek

Olujni kompas je dio  Legata porodice Visković.

U posebnom kućištu nalazi se kardanskim sistemom ogibljeni magnetski kompas kako bi se spriječio uticaj valjanja broda na ispravnost pokazivanja magnetske igle.

Predmet se nalazi u stalnoj postavci Muzeja grada Perasta. Pored olujnog kompasa, Frano Visković je izumio još dvije pomorske sprave: ciklonograf i dromoskopijum.

Frano Visković napisao je nekoliko knjiga od kojih ističemo priručnik za mlade pomorce ‘Manuale nautico di meteorologia’ 1876. i ‘Storia di Perasto’ 1898, obje na italijanskom jeziku, kao i monografiju o ostrvu Sveti Đorđe.

Radio je kao glavni inspektor za austrijsko parobrodsko društvo Lloyd u Trstu i nosilac je brojnih odlikovanja. Za svoje zasluge, od Društva dobio je srebrni pehar koji se čuva u Muzeju grada Perasta.

Njegovo djelo ‘Storia di Perasto’ obiluje velikim brojem podataka za proučavanje prošlosti Perasta, života i običaja naroda, kao i brojnim podacima od značaja za proučavanje pomorske, ekonomske i kulturne prošlosti Peraštana.