Promocija knjige Ranka Pavićevića “Razgovori – Znakovi vremena”

“Razgovori – Znakovi vremena” – naziv je knjige novinara i publiciste Ranka Pavićevića iz Budve koja je predstavljena 26. juna u Galeriji solidarnosti. Pored autora o knjizi su govorili su novinar i pjesnik Dragan Popadić i novinar i publicista Željko Komnenović.

Na početku večeri prisutne je, u ime organizatora OJU ,,Muzeji“ Kotor, pozdravila muzejska pedagoškinja Marina Dulović i publiku bliže upoznala sa Pavićevićevom biografijom, pomenuvši, između ostalog, da se autor novinarstvom bavi od 1979. godine i da je do sada objavljivao tekstove u više od dvanaest medijskih kuća, revija, agencija, portala u zemlji, regionu i svijetu, te da je objavio osam knjiga različitih žanrova od kojih su neke imale više izdanja i 55.000 tekstova.

Dragan Popadić je u uvodnom dijelu rekao da je njegov kolega i prijatelj Ranko Pavićević “uspio da nađe mjeru u brojnim intervjuima i sa različitim sagovornicima”. “Treba se pripremiti za razgovor sa nobelovcem, to je duel jedan na jedan. On i vi i diktafon kao svjedok. Ranko je pokazao da je odgovoran prema čitaocima, slušaocima, prema sagovorniku, prema samoj profesiji i nadasve – prema sebi. Za mene je ova knjiga udžbenik novinarstva i duh jednog vremena. Budvansko i crnogorsko novinarstvo imalo je sreću da hroničar tog vremena, ljudi i događaja bude Ranko Pavićević“ – zaključio je Popadić.

Promocija knjige Ranka Pavićevića "Razgovori – Znakovi vremena"

Željko Komnenović se posjetiocima obratio riječima: “Vjerujem da književnost ima veliki uticaj na živote i društvo u cjelini. Knjige pomažu formiranju ličnosti, a oni koji čitaju i društvo u kojem se njeguje književnost teško je izmanipulisati. Riječ je o izvanrednoj knjizi koja će zaokupiti svakog čitaoca i učiniti ga mnogo bogatijim, jer u njoj su sagovornici uvaženog kolege Ranka Pavićevića najumniji i najostvareniji ljudi, od kojih se uvijek nešto pametno može naučiti.”, kazao je Željko Komnenović. “Tako nam nobelovac Mario Vargas Ljosa pojašnjava kako književnost ima veliki uticaj na život i društvo u cjelini. Jer, kako kaže, knjige pomažu u formiranju ličnosti. Ljudi koji čitaju, pojašnjava Ljosa, imaju razvijenu kritičku misao i nezavisni su od uticaja sa strane… Divni pjesnik Duško Trifunović nam poručuje da je život svaki dan, a mi ga primjećujemo samo u finalu”, kazao je, pored ostalog Komnenović, ističući da je knjiga novinara i publiciste Ranka Pavićevića po mnogo čemu jedinstvena i vrijedna.

Knjiga, čiji je izdavač izdavačka kuća “Nova knjiga” iz Podgorice, sadrži 75 intervjua sa najpoznatijim stvaraocima iz oblasti kulture iz zemlje, regiona i svijeta, a za nepune dvije godine doživjela je dva izdanja.

Na samom kraju programa publici se obratio i sam autor istakavši važnost poznanastava, kontakata i saradnji sa ljudima koje je dosad intervjuisao, posebno naglašavajući značaj susreta i žive riječi sa njima, čiji trag ostaje za cijeli život. Iskoristio je priliku i da zahvali organizatoru, OJU „Muzeji“ Kotor, učesnicima, kao i posjetiocima književne večeri.

Odlomke iz knjige „Razgovori – Znakovi vremena“ čitala je maturantkinja Gimnazije Kotor Andrea Marić.